Danmark,  Radiofabrikker

ARAKO

Radiofabrikken ARAKO (Arbejdernes RAdio KOoperation) blev grundlagt  af arbejderbevægelsen i 1932.

Oprindelig havde man importeret radioer og sat et ARAKO-skilt på. Produktionen foregik til at begynde med i kælderen.
Fabrikken producerede også højttaleranlæg og -vogne. Primært fremstillede man gode og billige radioer til arbejdere, men en enkelt 8-lampers luksusmodel blev det også til. Den var ikke nogen stor succes, der blev produceret ca. 250 stk.

Fabrikken producerede ikke fjernsyn, det ville man ikke satse på. I stedet forhandlede man andre fabrikkers fjernsyn. Det første ARAKO-TV fra 1951 var en Ruhe-model med et påmonteret ARAKO-logo.

Fra 1953 producerede man en FM-forsats, der kunne eftermonteres i ældre radioer tilbage til 1944. Året efter kunne alle nye modeller leveres med FM.

I starten af 50’erne begyndte radioerne af få pigenavne som Rita, Annie og Karin.

I 1956 overtog Hovedstadens Brugsforening fabrikken, der dog lukkede 2 år senere. ARAKOs serviceafdeling fortsatte frem til 1992.

Læs mere her: olepiil-radioer.dk – Arako Radiofabrik

Reklamefilm – Arako Radio præsenterer tre nye modeller.

 

 

Skriv et svar